Ahududu Atkı Modeli
Ahududu Atkı Modeli

Ahududu Örgü Atkı Modelleri

Örgü Atkı Modelleri

Kış sezonunun yavaş yavaş kapıyı çaldığı bu günlerde hem şık gösterecek hem de sıcak tutacak atkılar daha ziyada tercih edilmektedir. Alışveriş merkezlerinde pek çok atkı seçeneği bulunsa da örgü atkı modelleri ile sizde kendi tarzını yansıtabilirsiniz. Bu yazımızda, istediğiniz renk seçimleri ile elde edebileceğiniz, anlatımlı örgü atkı yapımlarını sizlerle paylaştık. İki renkli Selanik örgü atkı ve ahududu atkı modelleri ile bu kış şıklığın keyfini sürün.

 

Ahududu Atkı Modeli

 

İki Renkli Selanik Örgü Atkı Yapımı
Bu örgü atkı modeli için kalın ip ve 4.5 numara şiş kullanılması gerekmektedir. Selanik örgü atkı yapımı için ilk olarak 50 ilmek atarak başlanmalıdır. Daha sonra ise atılan ilmekler, yukarıdaki görselde sizlerle paylaştığımız modeldeki gibi örülüyor. İki renkli Selanik atkı yapımı için her 5 cm’de bir iplik değiştirmeyi de sakın olan unutmayın. Atkıyı istediğiniz boyutta yapabilirsiniz. Uzunluğuna karar verdikten sonra kalan ipleri keserek, atkınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

İki Renkli Selanik Örgü Atkı
İki Renkli Selanik Örgü Atkı

Ahududu Atkı Yapımı


Ahududu atkı, özellikle son yıllarda oldukça popüler bir atkı modelidir. Ahududu örgü atkı yapımı son derece pratik ve birçok örgüde kullanılan tekniklerden meydana geliyor. Ahududu atkı yapılışı, haraşo, ahududu örneği ve lastik örgü modellerinden oluşmaktadır. Kalın ipler ve ipe uygun şişler seçerek işe başlayalım. İpinizin çok kalın olması durumunda 12 mm şiş kullanabilirsiniz.
Atkının yapılışı için öncelikle çok sayıda ilmek atarak başlamalısınız. Ahududu örneği, 6 ve katlarından oluşmaktadır. Atkı yapımı sırasında kenar ilmeği ekliyorsunuz. Atkıya, ipinizin kalınlığına ve istediğiniz genişliğe bağlı olarak ilmek sayılarını belirleyebilirsiniz. Şişe ilmek attıktan sonra 10 sıra kadar 1 düz 1 ters lastik örmelisiniz. Daha sonra ahududu örneğini 4-5 sıra şeklinde yapın. Diğer uca gelen kadar istediğiniz uzunlukta haraşo örebilirsiniz. Sonrasında tekrar aynı sayıda ahududu örneği yapın. Son olarak lastik yapıp atkınızı tamamlayabilirsiniz. Lastik ve ahududu birleşim noktasında ip dolamalısınız.
Ahududu örneği, günümüzde atkı, bere, hırka ve kazak gibi pek çok örgü modelde kullanılmaktadır. oldukça şık ve dikkat çeken tasarımıyla ahududu örme modeller, oldukça ilgi çekmektedir.

Diğer atkı modellerimizi görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir?

60 Dakikada Şipşak Ör Tak Bere Yapımı

Dikine Tığ Örgü Lastik Bere Yapımı 

Örgü Bere Modelleri Kış sezonunun yaklaşmasıyla birlikte yavaş yavaş kışlık kıyafetlerde ortaya çıkmaya başladı. Sizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.