Örgü Galeri

Fazla Uyku Uyumanın Sağlığa Zararları

Fazla Uyku Uyumanın Sağlığa Zararları

Uyku sağlığımız için önemlidir!

Doğru uyku, gün boyunca odaklanmanızı ve uyanık kalmanızı sağlar ve vücudunuz, gecenin ilerleyen saatlerinde  ve tekrar yatana dek, şarj eder. Ayrıca, doğru uyku, obezite, diyabet, kalp rahatsızlığı ve erken ölümle mücadele etmeye yardımcı olur ve birkaçını söyler.

Kalite uykusu sağlığınız için çok önemlidir, ancak aşırı uyku sağlığınız açısından kötü olabilir. Bu yazımızda sizlere, çok uyku uyumanın sağlığa zararlarından bahsedeceğiz.

Şimdi, toplam uyku sürenizi hesaplamaya başlamadan önce, aşırı uykunuzun ardındaki nedeni bilmelisiniz. Aşırı uykulu olma, kronik yorgunluk, tiroid sorunları, kalp rahatsızlığı, uyku apnesi, depresyon, narkolepsi ve bazı ilaçları içeren çeşitli tıbbi sorunların bir işaretidir.

Kaliteli uykudan zevk almak önemlidir, ancak çok fazla uyku çekmek sağlık risklerine yol açabilir. İşte çok  uyku uyumanın sağlığa zararları.

Fazla Uyku Uyumak Kalp Hastalığına Neden Olur

Çok uyursan, kalbin acı çeker. Aslında kendinizi ani ölüm nedenlerinden biri olan kalp hastalığı riskine maruz bırakıyorsunuz.

İç Hastalıkları Arşivi’nde yayınlanan 2003 yılındaki bir araştırma, kendini bildirilen kısa ve uzun uyku sürelerinin, mütevazı bir şekilde artmış koroner olay riski ile bağımsız olarak ilişkili olduğunu gösterdi.

Araştırmalara göre, uzun uyku süresinin artmış bir sol ventrikül kitlesi gelişme riskini arttırdığını  görülmüştür. Kalbin sol ventrikül kalınlaştıkça, kalp yetmezliği riski de artmış olur.

Fazla Uyku Uyumak Obeziteye Yol Açar

Aşırı uyku ve obezite arasında bir bağlantı var. Uzun saatler boyunca uyuyorsan, o dönem için fiziksel olarak aktif değilsin. Daha az fiziksel aktivite, vücudunuzun daha az kalori yaktığına ve kilo alımına neden olabileceği anlamına gelir.

Araştırmalara göre, kısa ve uzun uyku sürelerinin, yetişkinlerde gelecekteki vücut ağırlığı ve yağ artışı riskini arttıracağını kanıtlıyor. Çalışma, kilo alma ve obeziteye katkıda bulunan belirleyiciler paneline uyku süresinin eklenmesi ihtiyacını vurguladı.

Sosyal Bilim ve Tıp’da yayınlanan 2010 tarihli bir araştırma, günde 8 saatten fazla uykunun obezite, diyabet, hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık riski ile pozitif ilişkili olduğunu bildiriyor.

PLOS ONE’de yayınlanan 2014 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, uykuların fazla olmasının psikiyatrik hastalıklar ve vücut kütle indeksi (BKİ) ile ilişkili olduğunu ancak diğer kronik tıbbi hastalıklarla ilişkili olmadığını buldu.

Fazla Uyku Uyumak Diyabet Riskini Artıracaktır

Çok fazla uyku vücudunuzun şekeri işleme kabiliyetini etkileyebilir ve bozulmuş glikoz toleransı, Tip 2 diyabet için iyi bilinen bir risk faktörü olan insülin direnci anlamına gelir.

Dahası, çok fazla uyku, fiziksel olarak daha az aktif olduğunuz anlamına gelir; bu da şeker hastalığı riskini azaltmak için önemlidir . Yine, daha yerleşik ve obez olmak, diyabet için ortak risk faktörleridir.

Uyku tıbbında yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmada, fazla ya da çok uyku yaşayan kişilerin Tip 2 diyabet veya bozulmuş glikoz toleransı geliştirme riski daha yüksekti. Günde 7 saatten az ya da 8 saatten fazla uyuyanlar için risk 2½ kat daha fazladır.

Diyabet Bakımında yayınlanan 2013 tarihli bir araştırma, gecelik 6,5 ila 7,4 saat arasında uykudan daha fazla veya daha az olan kişilerin yüksek kan şekeri seviyeleri için yüksek risk altında olduğunu bildiriyor.

Fazla Uyku Uyumak Depresyona Neden Olur

Çok uyku uyumanın sağlığa zararlarından bir diğeri ise, uyku bozukluğu, depresyonun ortak bir semptomu olsa da, uykunun fazla olması ruh halinizi etkileyebilir ve hatta depresyona neden olabilir.

Uyku beyninde nörotransmitterleri etkiler. Ayrıca, uzun uyku süresi fiziksel aktivitenin azalmasına neden olur. Daha fazla fiziksel aktivite, ruh halinizi artıracak dopamin ve serotonin nörotransmitter seviyelerinin artması için önemlidir.

Fiziksel aktivite aynı zamanda sizi stresli uyaranlara itmede yardımcı olur ve benlik sayınızı yükseltir.

Journal of Clinical Psychiatry’de yayınlanan 2014 tarihli bir çalışmada hem kısa hem de uzun uyku süresinin – ancak uykusuzluğun değil – belirtilerin şiddetinden bağımsız olarak depresyon ve anksiyete kronik semptomlarının önemli etkileri olduğunu bildiriyor. Bu uyku koşullarının tedavisinin daha olumlu sonuçlara yol açıp açmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.