Hipertansiyon Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hipertansiyon Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hipertansiyon hemen hemen bütün yaşamsal organı etkileyip; organ yetmezliği, kalp krizi, felç, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği beyin kanaması, damarlarda tıkanıklık, kalıcı sakatlık nihayetinde ölüme yok açabilir.
Ülkemizde yaklaşık 15 milyon Hiper Tansiyon hastası bulunuyor. Daha da kötüsü en az 9 Milyon kişi de bu hastalığa yakalandığını bilmeden yaşıyor.
Kötü beslenme, stresli hayat, egzersizin yapılmadığı yaşam şekli ve genetik sebeplerle ortaya çıkıyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ‘nden Yrd. Doç. Dr. Bahadır Kırılmaz Bu hasatalık konusunda şunları söylüyor:’Hipertansiyon, kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Kan basıncının normalden fazla olması başta kalp, beyin, böbrekler ve gözler olmak üzere vücutta birçok organı etkiler. Hipertansiyon bu organları etkileyerek kalıcı sakatlık, organ yetmezliği ve ölüm gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunun için hipertansiyonun erken fark edilmesi ve tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Büyük tansiyon 14, küçük tansiyon 9’dan fazla ise yüksek tansiyon olarak kabul edilir. O yüzden kan basıncı yüksek olan kişilerin ileride daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmamaları için kan basıncı değerlerini ciddiye almaları gerekmektedir.
Hipertansiyon hastalarının yarıdan fazlasının hastalığının farkına varmadan yaşamaları, farkında olanların pek çoğunun ise kan basınçlarının kontrol altına alınmaması hipertansiyon konusundaki bilgi eksikliğine bağlıdır. Unutulmamalı ki hipertansiyon kolay tedavi edilebilir bir hastalıktır.”

Bu hastalıkta ilaç kullanma bilincine de dikkat çeken Kırılmaz :”İlacın bırakılması yüksek tansiyona bağlı olarak vücudumuzdaki kalp, beyin, böbrek, göz gibi organlarımızda hasar meydana getirir. Doktora danışılmadan ilaç tedavisi kesilmemelidir.
Özellikle (hastanede poliklinik kontrolü var ve nasıl olsa kan alınacak) diye tansiyon ilacının sabah alınmaması gibi yanlışlıklara düşülmemelidir. Tansiyon ilacının bu durumda mutlaka sabah alınması gerekmektedir.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.