Örgü Galeri

Özgüven Nasıl Geri Kazanılır?

Özgüven Nasıl Geri Kazanılır?

Özgüven, tüm insanlar için temel ve çok önemli olan bir duygusal gerekliliktir. Kendimize biçtiğimiz özdeğerimiz orantısında özgüvenimiz vardır. Özgüvenimiz, bir anlamda kendimizi ne kadar değerli gördüğümüzün ve ne kadar değer verdiğimizin bir göstergesidir. Kendimizi belli bir ölçüde değerli bulmadığımız durumlarda temel gereksinimimiz karşılanmadığı için sorun yaşarız.

Etrafınızdaki kişilere istemediğiniz bir konuda asla hayır diyemiyor, ilişkilerinizde kesin bir çizgi koyamıyor, sosyal ortamlarda bulunamıyor, kendinizi değersiz ve bazı alanlar da yetersiz hissediyorsanız özgüven eksikliğiniz olabilir.

Özgüven eksikliğinin önemli psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir. Özgüven eksikliği temelinin, çok küçük yaşlarda yaşanılan kötü olaylara ve tramvalara dayanmaktadır.

Özgüven eksikliğinin belirtileri

Depresyon ve sosyal fobi gibi kaygı bozuklukları, madde bağımlılığı, yeme ve kişilik bozukluğu olan kişilerde özgüven eksikliğinin sık görülmektedir.

• Çevrenize hayır diyememe, ilişkilerinizde sınır koyamama.
• Eleştirilere karşı alıngan ve hassas olma.
• Sosyal ortamdan uzaklaşma, toplum önünde sunum veya konuşma yapmaktan çekinme.
• Sürekli kıyaslama yapma.
• Kendini değersiz, bazı alanlar da yetersiz ve başarısız olarak değerlendirme.
• Çabucak umutsuzluğa kapılma.
• Diğer insanlar tarafından reddedileceğini ve önemsenmediğini düşünmek.
• Karar almakta zorluk çekmek.
• Beklentileri minumuma dürümek.
• Fiziksel görünüşünden şikayetçi olma ve olumlu yanlarını görmezden gelme.
• Sevilmeme kaygısı, suçluluk ve utanç hissi duyma.
• Fikrini söyleyememe, söylerse kendinin onaylanmayacağına veya küçük düşeceğine inanma.
• Çok fazla diğer insanlara ihtiyaç duyma.
• Riski göze alamama.

Özgüven eksikliğini yenebilirsiniz

Özgüven eksikliğini gidermenin en etkili yolu psikolojik destek ve psikoterapiden geçer. Özgüveninizi artırmak için uygulanan birçok farklı psikoterapi yöntemileri mevcuttur.  Örnek olarak, bilişsel davranışçı psikoterapi… Kişinin bu gününü etkileyen kötü algılarının geçmişte nasıl oluştuğunu araştırıldıktan sonra kişinin kendini, diğer insanları ve dünyayı algılayış şekli yeniden ayrıntılı şekil de inceleyerek kişinin olaylara daha akla uygun ölçülü bakması hedef alınır. Benlik kavramı yeniden yapılandırılır.

Özgüven eksikliğini yenmek için:

1- İlk önce kendinize merhamet gösterin: Her zaman kendinizi eleştirmekten, şikâyetçi olmaktan, mükemmel olma isteğinizden kesinlikle vazgeçin.

2- Olumsuz iç konuşmanızı keşfedin ve onu daha olumlu düşüncelerle değiştirin: Örnek olarak  bazı zamanlar bir şeyleri başaramazsam bile değerli bir insanım yada diğer insanlardan takdir almasam bile ben değerliyim  düşüncesini artırın.

3- Olumlu yanlarınızı keşfedin: Hayatta başarılı olduğunuz şeylerin listesini yapın.

4- Görünüşünüze ve giyiminize dikkat edin: Dik oturun, dik oturmak kendinize olan özgüveninizi artırmaktadır.

5- Kendinize hobiler edinin: Sevdiğiniz veya ilgi duyduğunuz mutlaka bir şeyler vardır.

6- Sizin için en çok önemli olan hedefler belirleyin: Amaçlarınıza ulaşmak için süreci küçük adımlara bölerek başlamanız yeterlidir. İlk adımı atmak o işe başlamanın yarısıdır.

7- Kendinizle iyi bir dost olun: En yakın arkadaşınıza ve sevdiklerinize gösterdiğiniz anlayışı, özellikle saygıyı ve merhameti kendinize daha çok gösterin gösterin. Unutmayın ki  ait olduğunuz en değerli hazineniz kendinize duyduğunuz saygıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.