Site Rengi

Örgü Modelleri

Plantar Siğilden Nasıl Kurtulunur?

Plantar Siğilden Nasıl Kurtulunur?

Plantar siğiller genellikle ayak tabanında veya ayak parmaklarında görülen yaygın siğillerdir. Tıbbi olarak verrucae siğiller olarak bilinirler, Plantar siğiller, ‘human papilloma virüsü’ (HPV) ile doğrudan temas sonucunda meydana gelmektedir.

Virüs, soyunma odaları zemini ve yüzme havuzları gibi sıcak, nemli yerlerde çoğalır ve burada doğrudan temas yoluyla ayaklar altındaki deriye saldırır. Derisinde açılma veya çatlama yapanlar virüsü bulaştırmaya daha yatkındır.

Herkes plantar siğiller gelişebilir. Bununla birlikte, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar ve daha önce plantar siğiline yakalanmış kişiler, bu soruna daha yatkındır.

Yürürken ağrı ve hassasiyet ayakta bir plantar siğilin başlangıç ​​semptomları olabilir. Plantar siğilin bir başka işareti, ortada bir tıkanık alan bulunan cilde dairesel, düz bir noktadır. Siğil, ortasında bir kabuk veya siyah bir leke olan, aynı zaman da sarı renkte de görünebilir.

Yürürken etkilenen bölgeye koyduğunuz baskı, siğillerin sert, kalın bir cilt tabakasının (kallus) altında içe doğru büyümesine neden olabilir.

Çoğu plantar siğili zararsızdır ve tedavi yapılmadan kaybolur. Ancak semptomları azaltabilen ve daha hızlı iyileşmeyi sağlayabilen birçok ev tedavisi bulunmaktadır. Peki, plantar siğilden nasıl kurtulunur? Buyurun yazımızın devamında…

Elma Sirkesi ile Plantar Siğil Giderme

Elma sirkesinin büyük bir plantar siğil tedavisinde etkili özelliği vardır. İçindeki asetik asit cilt dokusunun anormal büyümesi ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda, antivirütik özelliklere sahiptir; bu da, sorunun kökenini etki eder.

 • Çiğ işlenmemiş elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırın. İçine bir pamuk topu ıslatın ve etkilenen bölgede uygulayın. Ardından alanı kanal bandıyla kapatın. Plantar sperması tamamen iyileşene kadar birkaç günde bir değiştirin.
 • Ayrıca, çiğ işlenmemiş elma sirkesi 2 çay kaşığı bir bardak suya ekleyin ve içinde virüs ile savaşmaya yardımcı olmak için günde iki kez için.

Muz Kabuğu ile Plantar Siğil Giderme

Ağrılı plantar siğilden kurtulmak için muz kabuğunu da kullanabilirsiniz.

Muz kabuğuna içinde enzimler siğili yumuşatmaya yardımcı olur . Yumuşadıkça, kolayca ponza taşıyla ovarak kolayca siğilden kurtulabilirsiniz.

 • Bir parça muz kabuğunu kesin ve etkilenen bölgenin üzerine bantlayın.
 • Bu şekilde bir gece bekletin.
 • Ertesi sabah kabuğu çıkarın ve siğilli bölgeyi ılık suda 10 dakika kadar ıslatın.
 • Daha sonra, pomza taşıyla bölgeyi nazikçe fırçalayın.
 • Bölgeyi yıkayıp kurutun.
 • Bir miktar nemlendirici uygulayın.
 • Bunu siğil tamamen yok olana kadar günlük yapın.

Muzun kendi kabuğu soyarak kullanmak yerine, kabuğunun beyaz iç kısmını sıyırıp etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Sarımsak ile Plantar Siğil Giderme

Sarımsağın antiviral ve antienflamatuar özellikleri, plantar siğilden kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, sarımsak kostik etkisi siğiller için üreme alanını kısıtlar ve böylece blisterlerine bulanıklık kazandırır ve kademeli olarak kaybolur.

Sarımsak da bağışıklık sisteminizi artırır ve bu da plantar siğiller için iyi bir önlemdir.

 • Taze sarımsak karanfillerini ezin ve doğrudan siğil bölgesine uygulayın. Sarımsağı yerinde tutmak için bir bant ya da bandaj kullanın ve bir gece bekletin. Ertesi sabah bandajı çıkarın ve alanı suyla temizleyin. Kururken hafifçe nemlendirici uygulayın. Siğiller yok olana kadar bu tedaviyi günde bir kez tekrarlayın.
 • Yemeklerinizde veya ilave olarak sarımsak ağız yoluyla da kullanabilirsiniz. Her zaman takviye ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

Çay Ağacı Yağı ile Plantar Siğil Giderme

Çay ağacı yağı ayaklar da ki plantar siğiller için bir başka yöntemdir. Antiviral ve antiseptik özellikleri siğillere neden olan virüsle mücadeleye yardımcı olur.

 1. 1 çorba kaşığı zeytin veya hindistancevizi yağında 5 veya 6 damla çay ağacı yağı karıştırın.
 2. Yağ karışımında bir pamuk topu ıslatın.
 3. Pamuk topunu plantar siğil üzerine koyun ve yapışkan bir bandaj ile kapatın.
 4. Birkaç saat boyunca bekletin.
 5. Yağlı pamuklu topu çıkarın ve ayağınızı ılık su ile durulayın.
 6. Birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Dikkat: Cildin tahriş olmasına neden olabileceğinden saf haliyle çay ağacı yağı uygulamayın.

Hintyağı yağı ile Plantar Siğil Giderme

Hint yağı, plantar siğillerini çıkarmak için kullanabileceğiniz başka bir kolaylıkla elde edilebilen bir maddedir. Hintyağı yağındaki risinoleik asit , semptomları azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

Ayrıca, siğillerin asıl nedeni olan virüs için hava ve nemi kesmeye yardımcı olur.

 • Yatmadan önce, pamuk topunu, soğuk preslenmiş hint yağı içine batırın. Siğillerin üzerine koyun ve gece boyunca pamuk topunu yerinde tutmak için bant kullanın. Ertesi sabah, siğilleri temizleyin ve birkaç dakika ılık suya batırın. Ardından ölü cildi bir ponza taşıyla ovun. Bu yöntemi birkaç gün boyunca tekrarlayın.
 • Bir başka seçenek, eşit miktarda kabartma tozu ve hint yağı ile bir macun oluşturmak üzere birlikte karıştırmaktır. Siğil üzerine uygulayın ve bölgeyi bir bandaj ile örtün. Bir gece bırakın ve ertesi sabah bandajı çıkarın. Bu çareyi birkaç gün boyunca tekrarlayın.

Plantar siğilden nasıl kurtulunur sorusunun cevaplarını sizlere bu şekilde sıraladık. Eğer kesin sonuçlar almak istiyorsanız verilen tarifleri düzenli olarak uygulamalısınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.