Örgü Galeri

Tam Tahıllı Gıdaların Yararları

Tam Tahıllı Gıdaların Yararları

Bu yazımızda tam tahıllı gıdalar, tam tahıllı besinlerin faydaları, hangi besinler tam tahıllıdır? sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Tam tahıllı besinler
Günlük aldığınız besinlerin içinde en önemli yer tutan tahıllı besinler sağlıklı bir şekilde tüketildiğinde birçok hastalıklara karşı vücudumuzu korur.
Bu yazımızda sizlerle tam tahıllı besinler nedir ve tam tahıllı besinlerin faydaları nedir? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.
Buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf, gibi tahıl grubu gıdalardır.

Tam taneli tahıl: tahılın özü, kabuk dediğimiz kepeği ve tahılı sarıp onu besleyen bir doku olan endospermlerden oluşur. Bu bileşenler içerisinde B vitaminleri mineraller ve posa bulunur.
Tahılların işlem sırasında bu saydığımız vitaminler mineraller ve posa büyük kayba uğrar. Bu tahıllara rafine tahıl deniliyor. Tam tahıl ise herhangi bir işleme tabi tutulmadan mamul hale getiriliyor. Vitamin, mineraller ve posa yönünde zengin olan tam tahıllı besinler vücut sağlığı açısından çok faydalı olup, yapılan araştırmalarda tam ekmeğinde buğday, çavdar, yulaf kahvaltı tüketiminin kalp damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda tam tahıl tüketiminin kanserden koruyucu etkileri bulunmuştur. Tam tahıllı ekmek, makarna Vb… Kolon kanserleri mide kanserleri gibi sindirim sistemi pankreas kanserlerinin daha az görüldüğü bildirilmiştir.

Obezite tedavisinde etkilidir. Obezite tedavisinde bol miktarda posa alınması gerekir. Posalı besinler çok çiğnemeyi gerektirir. Bu yüzden yemek yeme zamanı azaltır. Midedeki sindirimi ve midenin boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissini arttırır. Tüm tahıllı ürünler özellikle insülin direnci olan obezite hastalarında içerdikleri posa nedeniyle tokluk hissi sağlayacak insülin duyarlılığı artırır ve kilo kaybında önemli rol oynar. Bu yüzden bu gibi sorunlar yaşanmasına tam tahıllı besinlerle beslenmemizde daha ağırlık vermeliyiz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.