Örgü Galeri

Yastık ve Yorganlar Nasıl Yıkanmalı, Ev Temizliği

Yastık ve Yorganlar Nasıl Yıkanmalı, Ev Temizliği

Yıl içerisinde belli bir zamanda yastıklar ve yorganlar nasıl yıkanır , sorusu her zaman bir soru işareti olarak kalmıştır. Koltuk yastıklarından yanı sıra süs yastıklarına kadar bir çok türde ki yastığın yıkanmasına ihtiyacınız var ise bütün aşamaları uygularken dikkatli olmak zorundasınız.

Ayrıca yorgan ve yastıkları aynı anda yıkamamalısınız. Yastık ve yorganları ayrı ayrı yıkamanız gerekmektedir. Fakat kuruma zamanları hemen hemen aynı süreye denk gelmektedir.

Her yastık ve yorgan türü evlerde kullanılan çamaşır makinesinde yıkanmaz. Özellikle yastık ya da yorgan eski veya tarihi bir değeri mevcut ise farklı yöntemler ile yıkanması gerekmektedir. Böyle durumlarda normal çamaşır makinası ile yıkadığınız zaman yastık ya da yorganın hem içi hem de dışı zarar görebilmektedir.Unutmayın ki yastık ve yorganlar yıkandıktan sonra küf ve bakteri oluşumuna yatkındır.

Yastıklar Nasıl Yıkanır ?

Doğal ve yün yastıklar su ile yıkanmaz. Yün parçacıkları suyu içine çektiğinden dolayı yastığınızın boyutu küçülecektir.Normal yastıklar yani doğal ve yün olmayan yastıklar , düz olarak makinada yıkanabilir. Yıkanması için ortalama sıcaklık 40 derecedir.Ön yıkama gibi programlara ihtiyacınız yoktur. İç kılıfa sahip yastıklar altı ayda bir , iç kılıfa sahip olmayan yastıklar ise üç ayda bir yıkanmalıdır.

Yorganlar Nasıl Yıkanır ?

Yastıkta olduğu gibi yorganda yıkanma süresi yoktur. Yorganlar kirlendikçe yıkanmalıdır. Yorgan nasıl yıkanır derseniz eğer , yün dışında ki yorganlar aynı yastıkta ki gibi 40 derecede yıkanmalıdır . Eğer çamaşır makinanızda yorgan programı var ise onu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca yastık ve yorganlar yıkandıktan sonra nemli yada rutubetli ortamlarda tutulmamalıdır.

Peki Ev Temizliği Nasıl Doğru Yapılır?

Yeni bir eve taşınmaya karar verdiniz ve yeni bir ev satın aldınız ya da emlakçıdan kiraladınız. Yeni evinize eşyalarınız ile taşınmadan önce o evinizi öncelikle güzelce bir şekilde temizlik yapmanız ve en iyi şekilde temizlemeniz gerekmektedir. Dışarıdan bakıldığı zaman boş bir evi temizlemek ne kadar kolay gibi görünen bir iş olsa da aslında son ana bırakılmayacak kadar önemli bir iş olmaktadır.

Taşınmadan önce yeni evin temizliğiyle ilgili kendinize düzenli bir liste hazırlayarak yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz.  Bu şekilde hem iyi bir şekilde organize olup aynı zamanda da detaylı bir şekilde basamak atlamadan en iyi şekilde temizliğinizi bitirebilirsiniz. Evinizin inşaatı yeni bittiyse ve boya-badana-tadilat gibi işlemlerin üzerine temizlik yapıyorsanız evinizde inşaat temizliği yapmak zorunda kalacaksınız. Kalmış olduğunuz evde sizlerden önce birileri oturmuş ise de boya-badana-tadilat işleri sizlerin eviniz için öncelik olacaktır.

 

Badana Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır ?

Boya badana sonrasında yapılan temizlikler sizin zorlanmaması gerektiren bir takım işlerden kaynaklanmaktadır.

Boya yapılacak olan odanın zeminini naylon gibi kullanarak atacağınız bir malzeme ile birlikte boydan boya kaplayarak özellikle de kenarlarını bantlı bir şekilde sabitleyerek yerlere dökeceğiniz boya damlalarını engellemiş olacaksınız.

Bu aşama içerisinde de püf noktaları, duvar üzerindeki prizleri ve lambalarınız için yapılan aydınlatma düğmelerini kaplamayı ve badana işlemleri bitene kadar sökmemeyi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Eğer yaşanan tüm bu sıkı önlemlere rağmen damlayan boya var ise badana lekelerini nalburdan alacağınız tiner ve terebentin ile çıkarabilir temiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Evlerinize yaptırmış olduğunuz temizlik sonrasında kaba bir temizlik yaparak etrafta oluşan çöp ve toz atıklarından kurtularak tertemiz bir ev oluşturabilirsiniz. Odalarınızın içerisinde temizlik yapıyorsanız önce camlarınızı temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Camlar bittikten sonra zemini halledebilirsiniz.

Mutfakta da temizlik yapıyorsanız ise öncelikle dolap içlerini temizleyerek sıralı bir şekilde tüm mutfağı bitirebilirsiniz. Sıranızı şaşırdığınız zaman bazı yerleri tekrardan temizlemek zorunda kalabileceğinizden bu temizlik kurallarını ihmal etmemeniz sizler için daha avantajlı olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.